Bloglar

blog

SAĞLIKLI BİR KAHVALTI İÇİN 6 ÖNEMLİ NOKTA

Şüphesiz ki kahvaltı günün en önemli öğünü olup, günün geri kalanının iyi ve dinç geçmesine etki eden başlangıç yemeğidir. Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı yapan bireylerin gün içinde daha verimli, daha dikkatli ve daha kontrollü olduğu araştırmalar ile ortaya koyuluyor. Kahvaltı öğününü atlayan ya da sağlıksız atıştırmalıklar ile geçiştiren kişilerde ise ani açlık atakları, dikkat eksikliği, sinir ve motivasyon düşüklüğü yaşandığı görülüyor. Kahvaltının yapılmaması; metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo alımına da neden oluyor.

blog

GÜNE ZİNDE BAŞLAMANIZI SAĞLAYACAK 9 ENERJİ DEPOSU BESİN

Sabahları erken kalkmak, bazı insanlar için bir yaşam biçimi iken bazıları için gerçek bir kâbus olabilir. Ve bu iki gruptan hangisine ait olursak olalım; pek çoğumuz koşullar nedeniyle (iş hayatı, çocuklar vs.) sabahları erken kalkmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden bu gerekliliği kendimiz için bir eziyete dönüştürmektense, nasıl daha fazla iyileştirebileceğimizin üzerine gitmemiz gerekiyor. Çünkü güne enerjik başlamak aslında sandığınız kadar zor olmayabilir. İşte sabahları enerjik bir biçimde uyanmanızı sağlayacak o doğal besinler.


  • Elma
  • Çikolata
  • Yumurta
  • Tam tahıllar ve yulaf
  • Badem
  • Zencefil
  • Kinoa
  • Muz
  • Su !
blog

SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN BESLENME TÜYOLARI

Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan sağlıksız beslenme, bebeklikten yaşlılık dönemine kadar her yaş aralığındaki bireyin problemi olabiliyor. Özellikle hazır beslenmenin oldukça fazla olduğu çağımızda, obezitenin artması ve buna bağlı olarak çeşitli hastalıkların ortaya çıkması kaçınılmaz hale geliyor. Sağlıklı beslenme konusunda kulaktan dolma bilgiler nedeniyle kişilerin çok az miktarda yemek yemesi ya da vücudun ihtiyacı olan besin gruplarını alamaması sonucunda da hastalıkların meydana gelmesi engellenemiyor.Sağlıklı beslenme; vücudun enerjisinin yüksek olması, görünümün iyi olması, ruh halinin pozitif olması gibi durumların hepsini kapsıyor. Bu durumlardan bir tanesinde dahi kopukluk olması, kişinin psikolojisinde olumsuz etkiler yaratıyor. Diyet yaptığınızda kendinizi günün büyük bir bölümünde yorgun, sıkılmış, bitkin ve sinirli hissediyorsanız diyet listenizi yeniden gözden geçirmelisiniz. Özellikle düşük kalorili diyet listeleri, vücudun enerji ihtiyacını karşılamayarak sürekliliğin kısa sürmesine neden oluyor. Sağlıklı beslenme konusunda merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.